Tallinna Jäätmekeskus paigutab linna uued kasutuskõlblike riiete konteinerid

Tallinna Jäätmekeskus paigutab linna uued kasutuskõlblike riiete konteinerid
Haabersti
Elina Rannaste

N, 23/03/2023 – 00:00
Tallinna abilinnapea Joosep Vimma sõnul on Tallinnas toimiv korduskasutusteks mõeldud rõivaste ja tekstiilide kogumise süsteem. “Tallinna linnaruumis on praegu enam kui 20 korduskasutuse eesmärgil rõivaste ja tekstiilide kogumise mahutit, kuhu elanikud saavad tuua oma vanu, kuid veel korralikke rõivaid, kodutekstiile, aksessuaare, jalatseid ja mänguasju. Kasutuskõlblikke riideid on võimalik tasuta ära anda ka Pääsküla ja Paljassaare jäätmejaamade korduskasutusruumides. Uued kogumiskonteinerid muudavad mugavamaks elanikele kasutatud, aga korralike riiete uuesti ringlusse andmise. Suur töö seisab veel ees tekstiilijäätmete liigiti kogumise korraldamisega.”
Konteinerite haldamisel on Tallinna Jäätmekeskusel koostööleping Humana Sorteerimiskeskus OÜga, kes tagab konteinerite regulaarse tühjendamise. Konteinereid tühjendatakse mitu korda nädalas, suurema täitumisega konteinereid iga päev. Humanal on pikaajaline kogemus kasutatud riiete käitlemisel. Humana kogub aastas ligi 2000 tonni riideid üle  Eesti, millest 20% läheb heategevuslikuks annetuseks, 25% korduvkasutusse läbi Eesti ja Läti kaupluste ja 50% riietest läheb eksporti kolmandatesse riikidesse nii korduvkasutuseks kui ümbertöötlusse. Vaid 5% läbisorteeritud kaubast ei sobi kummakski tegevuseks ning läheb prügilasse või põletusse.
Eesti Kunstiakadeemia avaldas jaanuaris uuringu, milles tõdetakse, et tarbijate kasutatud tekstiili ringlussevõtuks puuduvad praegu Eestis head võimalused. Seetõttu on kõige olulisem koguda eraldi kasutuskõlblikud tekstiilesemed, et need teise ringi kaubana uuesti kasutusse võtta. Seda saab teha näiteks juba tuttavate riidekonteinerite kaudu.
Uued riidekonteinerid tootis Põlva Tehnika Metallitööd, disainis büroo Velvet. Kasutuskõlblike riiete konteinerid ilmuvad avalikku ruumi järk-järgult.

Tallinna riidekonteinerite asukohad leiab aadressil https://kuhuviia.ee/.

Kõik omavalitsused peavad korraldama tekstiilijäätmete liigiti kogumise hiljemalt 1. jaanuariks 2025.

 
haabersti
Riidekonteiner_HLOV.jpg


Estonian

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga